Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Yurt Dışında Bilimsel Etkinliklere Katılım ve Destekler

305

Türkiye’nin en iyi okullarından mezun öğrenciler arasında yurt dışında üniversite öğrenimi görmek için gidenlerin sayısı her yıl artıyor. Özellikle Alman, İtalyan ve Amerikan liselerinden mezun olmuş öğrencilerin çok büyük bir çoğunluğu eğitimlerinin geri kalanını yurt dışında tamamlamayı tercih ediyorlar.  Bununla beraber akademisyenler ve Türkiye’ de yüksek lisans yapan öğrenciler de yurt dışında seminerlere katılmayı, bilimsel eğitimlerde ve fuarlarda yer almayı çokça tercih ediyorlar. Aslında günümüzün kaçınılamayan bir gerçeği olan küreselleşme de öğrencilerin ve akademisyenlerin bu noktadaki tercihlerini etkiliyor. Çünkü iyi bir akademisyen, bilim insanı ya da araştırmacı dünyayı ve gelişmeleri takip etmek ve bu konuda sürekli güncel kalmak zorundadır.

Yurt dışı eğitimlerinin, kurslarının ya da fuarların en büyük faydası ise güncel fırsatlara kolay erişim sağlama olanağı sunması ve bunu farklı kültürlerin birlikteliği ve hoşgörüsü ile yapma fırsatı sağlamasıdır. Öğrencilerin eğitim aldıkları ülkede farklı dilleri konuşan farklı etnik kökenden insanlarla iletişimde ve etkileşimde bulunmaları, onların farklı dilleri öğrenmelerine, farklı kültürleri yakından tanımalarına da fırsat vermektedir.

Uzun zamandır artış gösteren bu talep, çoğu öğrenci için maddi yetersizlikler sebebi ile gerçekleşemiyor. Tabii ki bu konuda da imdada hibeler konuşuyor. Birçok öğrencinin gitmek isteyip kalacak yer, yemek ve yol masraflarını düşünerek vazgeçtiği seminerler, eğitimler ve bilimsel fuarlar oluyor. Projeler ve Fonlar’ da TUBITAK tarafından fonlanan ‘ Yurt Dışı Bilimsel Etkinliklere Katılımı Destekleme Programı’ ve buna benzer konuyla ilgili birçok proje hibesi bulunuyor. Aradığınız desteğe kolayca ulaşmak için PF’ i ziyaret edin!

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK