Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Yeni Kavram: Sosyal İnovasyon

455

Yeni Kavram: Sosyal İnovasyon

İnovasyon kelimesi latince kökenlidir ve “innovatus”tan türemiştir. Bizler ona kısaca ‘yenilik’ diyoruz ancak açıkça “Toplumsal, kültürel ve idari ortamlarda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanması” anlamına gelebilir. Hep bahsettiğimiz değişen ve gelişen dünyamızda sorunlara bulunan yenilikçi fikirlerle bir adım öteye bakabilmek gerekiyor. İnovasyon kavramına aşinayız ancak sosyal inovasyon hakkında bilmemiz gereken şeyler var.

Sosyal inovasyonu, sosyal bir ihtiyaca mevcut çözümlerden daha iyi bir şekilde cevap verirken aynı zamanda toplumun yeteneklerini geliştirerek sosyal, ekonomik ve çevresel kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlayan yeni çözümler olarak tanımlayabiliriz. Yani hem bir soruna yenilikçi bir çözüm üretiyor hem de toplumsal bir değer yaratılmasını sağlıyor. Bu toplumsal değer; çevre korumak, enerji tasarrufu sağlamak, çocuklara eğitim götürmek ve hatta hayvanları korumak dahi olabilir. Amaç çift yönlü bir çıktı sağlamaktır diyebiliriz.

Son dönemde pek çok farklı projede rastladığımız sosyal inovasyon kavramı kısaca, inovasyonun sorunlara çözüm getiren ruhuna toplumsal boyut katan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım ile inovatif çözümler, hem getiri sağlayabilir hem de bir sosyal sorumluluk ayağına sahip olabilir.

Projelervefonlar’da konuyla ilgili ‘Call for Proposals on Social Innovation and National Reforms – Long-term Care’ projesi ve daha fazlası bulunuyor. Detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın!

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK