Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Vahşi Yaşama Destek

190

Bildiğimiz üzere her canlı yaşadığı süre boyunca doğal dengenin sağlanması üzerine bir role sahiptir. Bundan dolayıdır ki herhangi bir canlının nesli tükendiğinde, doğanın da dengesi bozulmuş oluyor. Öte yandan, dünyadaki her bir canlının yaşama hakkına sahip olduğu ve bu hakkın korunması gerektiği unutulmamalıdır. Küresel ısınma, kaçak avlanma ve doğal yaşam alanlarının giderek küçülmesi nedeniyle birçok hayvan türü, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya geliyor. Araştırmacılar, bu konuda bir şeyler yapılmadığı takdirde insanlığın da zarar göreceğini ifade ediyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın yayınladığı raporda, 2020’ye kadar yeryüzündeki canlı nüfusunun üçte ikisinin kaybedilebileceği öngörülüyor. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi biyologları ise 2028’e kadar dünyadaki hayvan nüfusunun yüzde 20’sinin yok olabileceği uyarısını yapıyor.

Ayrıca araştırmalar, son 400 yıl içinde 89 memelinin neslinin tükendiğini ve 169 memelinin neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını gösteriyor. Eğer konuyla ilgili önlem alınmazsa ve durum bu şekilde devam ederse, özellikle vahşi doğada yaşayan hayvanların büyük bir kısmı yok olacak.

Projeler ve Fonlar’da konuyla ilgili yayınlanmış birçok destek bulunuyor. Örneğin; ‘Wildlife Acoustics Scientific Product Grant’, ‘Whitley Awards’ ve ‘The Alongside Wildlife Foundation Request for Proposals’ destekleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Desteklerden haberdar olmak ve fırsatları kaçırmamak için bizi takip etmeye devam edin!

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK