Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Üretimde Yapay Zeka Teknolojisi ve Kalite 4.0

931

Üretimde Yapay Zeka Teknolojisi ve Kalite 4.0

Hemen hemen her sektörlerde yapay zeka kullanımının iş verimini arttırdığı açıkça gözlemleyebiliyoruz. Yapay zeka ile işlerini entegre edenler gelecekte bir adım önde olacaklardır demek yanlış olmaz. Üretim sektörü de yapay zekadan en çok verimi alan sektörlerden birisi. Ürünleri bir araya getirmek, montaj yapmak ve paketlemek gibi birçok konuda robotları kullanarak yapay zekadan yararlanılıyor. Pek çok yapay zekaya dayalı üretim hattı hala insan desteğine ihtiyaç duymasına rağmen, büyük ölçüde robotik imalat sanayisine yöneldi. Bu sayede ürünler üzerinde kalite kontrol yapmak da daha kolay bir hal aldı. Üreticiler özellikle ürün kalitesini, verimi ve çalışan güvenliğini artırmak için yapay zekayı kullanıyorlar.

Bir de Kalite 4.0’dan bahsedelim. Kalite konusunda yapay zekanın entegre edilerek endüstri 4.0 tekniklerini uygulayan yaklaşıma “kalite 4.0” adı veriliyor. Yüksek standartlarda kalite elde etmek için şirketlerin harcadığı rakamlar oldukça fazla.

Kalite 4.0’ın sağladığı olanaklar sayesinde üreticiler, bir yandan ürünlerinin kalitesini artırırken bir yandan da ürünlerden onları üreten makinelere kadar sistemin tüm bileşenleri hakkında veri toplamış oluyorlar. Bu verileri yapay zeka sayesinde işleyerek ortaya çıkan sonuçları bir sonraki ürün geliştirme sürecinde kullanıyorlar.

Gördüğümüz üzere üretim sektörü yapay zeka sayesinde verim ve kalite odaklı bir hal almış durumda. Konuyla ilgili PF’de yayında olan ‘Artificial Intelligence for Manufacturing’ hibelerine göz atabilirsiniz.

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK