Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Tekstilde İnovasyon

1.069

Günümüzde inovasyon her sektörde oldukça önemli. Tekstil sektörü de bu konuda gelişen, değişen ve teknoloji ile beraber yenilenen sektörlerden birisi. Türkiye de bu sektörün dünyada önde gelenlerinden. İstatistiklere baktığımızda dünya tekstil ve hazır giyim sektörleri ihracatı içinde ortalama %3,5’luk bir paya sahiptir. Tekstil sektöründe bölgenin en büyük üretim kapasiteleri ülkemizde bulunmaktadır. Ülkemiz dünyanın; kot kumaş ve brode üretiminde lideri, havluda ve halıda 3’ncü, open-end iplik üretiminde 2’nci, ring iplikte 7’nci tedarikçisi durumundadır. Genel resime baktığımızda ise Türkiye AB’nin Çin’den sonra en büyük hazır giyim tedarikçisi konumundadır.

Hem dünyada hem de ülkemizde ihtiyaç duyulan hazır giyim ve tekstil ürünleri ihtiyacını karşılarken, yenilikçi çözümlere başvurmak büyük önem taşıyor. Bu sektördeki yeni trendlere örnek olarak, kendini ısıtan ve soğutan, kir tutmayan, kırışmayan kumaşları verebiliriz. Bu gibi yenilikler ile tekstil sektörü farklı bir boyut kazanmış durumda. Aynı zamanda, sürdürülebilir işlevsel ve doğa dostu olarak kullanılan biyo bazlı elyaflar, kumaşlar da inovasyon sürecine katılıyor. Bunlar koku ve mikrop üretmeyen nitelikle teknolojilerle üretiliyor ve bu hammaddelerin kullanımıyla üretilen ürünler daha sonra geri dönüşüme kazandırabiliyor, kalitesi yüksek tekstil ürünleri ortaya çıkıyor.

Projeler ve Fonlar’da tam da bu konu hakkında ‘Innovative Textiles – Reinventing Fashion’ projesi yayında! Projenin detaylı bilgisi, başvuru koşulları ve daha fazlası için Projeler ve Fonlar’ı ziyaret edebilirsiniz!

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK