Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Sporu Hayat Tarzı Haline Getirenlerden Misiniz?

307

Birçoğumuz elimizden geldiğince ya da vakit buldukça spor yapmaya çalışıyoruz. Fakat uzmanlardan duyduğumuz ‘sporu hayat tarzı haline getirin’ cümlesi ne anlama geliyor ve bunun asıl faydası nedir? Öncelikle spor yapmanın en önemli faylarına değinecek olursak; vücuttaki toksini terleme yoluyla sürekli attığınız için daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olursunuz ve daha az hasta olduğunuzu gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca bununla beraber gece kaliteli ve düzenli bir uykuya sahip olursunuz, maksimum oksijen kapasitenizi artar. Yüksek tansiyon riskini azaltır. Kandaki iyi kolestrolü arttırırken çarpıntı riskini azaltır. Baş ağrılarından kurtulmanızı sağlar. Yediğiniz yemekleri de çok hızlı bir şekilde yakmanıza yardımcı olur.

Sporu hayatımıza dâhil ederek bir yaşam tarzı haline getirmek birçok değişikliği beraberinde getiriyor. Özellikle uyku ve beslenme düzeninin de yapılan spora uygun bir şekilde değişmesi gerekiyor. Ayrıca spor yapan insanlar iş ve sosyal hayatlarında da değişiklikler yapıyorlar. Özellikle yapılan sporu aksatmamaya yönelik sosyal aktiviteler planlayarak spor yapmayı boş zaman aktivitesinden çok her zaman yapılan bir hayat parçası haline dönüştürüyorlar.

Gerçekleşen bu toplu değişim, bireylerin genel psikolojisini de olumlu etkiliyor. İstediği sağlığa ve vücuda sahip olan kişinin özgüveni artacağından bu toplu değişim hayatın her alanına yansıyacaktır. Bu nedenle spor sadece bir aktivite değil bir yaşam tarzı olarak düşünülmelidir. Özellikle profesyonel olarak spor yapan gençler, spora başladıkları andan itibaren hayat tarzlarını, bakış açılarını, ahlaki değerlerini ve hatta rekabet anlayışlarını bile bu çerçevede şekillendiriyorlar.

Uluslararası Spor Programlama Girişimi, gençlerin önemli liderlik becerilerini geliştirmelerine, akademik başarıya ulaşmalarına, hoşgörü ve çeşitliliğe saygı duymalarına yardımcı olmak, evlerine ve ev sahibi topluluklarına olumlu katkıda bulunmak için sporu teşvik etmektedir. Konu hakkında bulunan ‘International Sports Programming Initiative’ hibe desteğine Projeler ve Fonlar üzerinden göz atabilirsiniz.

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK