Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Sokak Fotoğrafçılığı

373

Sokak Fotoğrafçılığı günümüzde popülerliğini koruyan farklı bir fotoğrafçılık çeşididir. Tanımını yapmamız gerekirse; şehirlerin sokaklarında dolaşıp, hayatı, yaşananları, tesadüfleri, insanları, olayları fotoğraflamaktır diyebiliriz.  Diğer bir değişle sokak fotoğrafçılığı; kamuya açık alanda yapılan çağdaş bir fotoğrafçılık dalıdır. Sokak fotoğrafçılarının belli bir iş planı yoktur, amaçları sadece sokaklardaki yaşamı olduğu gibi, tüm gerçekliğiyle görüntülemektir. Sokak fotoğrafçısının çoğu zaman makinesi üzerinde uzun ayarlar yapacak zamanı yoktur. Anı yakalamak zorundadır. Çekilen bu fotoğraflara insanların duyguları yansımaktadır. Sokak fotoğrafçılığının önemli isimlerinden biri olan Henri Cartier-Bresson, ilk elde taşınabilir fotoğraf makinelerinin üretilmesiyle birlikte sokak fotoğrafçılığına başlayan isim olarak karşımıza çıkıyor.

Sokak fotoğrafçılığı 1900`lerin başında Kodak’ın kurucusu George Eastman’in 35mm film formatını bulması ile de hız kazanmıştır. Rahatça taşınabilen 35mm kameralar sayesinde tüm fotoğraf tutkunları çekmek istedikleri fotoğraflara daha kolay ulaşabilir olmuşlardır.

Fotoğrafçılık herkesin bildiği üzere bir sanattır. Niepce’nin ilk fotoğrafı çektiği günlerden beri fotoğraf çekimi için birçok kural geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları; üçte bir kuralı, perspektif, alan derinliği, denge, ışık ölçümleridir. Ancak sokak fotoğrafçılığında bunlara tümüyle bağlı kalınmaz. Sokak fotoğrafçıları anı yakalayarak fotoğraflara duygu katarlar.

Fotoğrafçılık çeşitleri saymakla bitmez. Bu değerli iş elbette ödüllendirilmelidir. Günümüzde fotoğraf yarışmaları sıkça düzenleniyor ve sonucunda sanatçılar çekmiş oldukları fotoğraflarla ödüller kazanıyor. Konuyla ilgili katılabileceğiniz birçok yarışmaya ve başvuru koşullarına Projeler ve Fonlar’ dan ulaşmanız mümkün.  Bunlardan bazıları; Luis Valtueña International Humanitarian Photography Award, Photography 4 Humanity Global Prize, 2020 Sony World Photography Awards…

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK