Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Sağlıklı Gebelik ve Destekler

176

Dünya Sağlık Örgütünün sağlık tanımına göre: “Sağlık, sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir.” Günümüzde hamile kalan her dört kadından biri hamileliğini sonlandırıyor. Gerekli becerilere sahip olmayan kişiler tarafından veya tıbbi standartlara uymayan bir ortamda sonlandırılan hamilelikler ise kadın ve ailesi başta olmak üzere tüm toplum üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor. İstatistiklere göre, dünyada meydana gelen gebeliklerin 46 milyonu isteyerek düşükle sonlanmaktadır. Güvenli olmayan düşüklere bağlı olarak, dünyada her sekiz dakikada bir kadın ölmektedir. Güvenli olmayan düşükler dünyadaki anne ölümlerinin %13’üne, her yıl 68 bin kadının ölümüne ve 5,3 milyon kadının hastalığına ve sakatlığına neden olmaktadır (WHO-2007).

Her kadın, çocuklarının sayısı, aralığı ve zamanlamasına özgürce ve sorumlu bir şekilde karar verme ve en yüksek üreme sağlığı standardına erişme hakkına sahiptir. Daha sağlıklı bir toplum için, uzmanlar hamilelik, doğum öncesi ve sonrası kontrol hizmetlerine yeni yaklaşımlar getirilmesi çağrısında bulunuyor.

Projeler ve Fonlar’ın geniş hibe havuzunda bu konu hakkında da destekler buluyor. Bunlardan birisi olan OPTions Hackathon’un amacı, hamileliğin sona erdirilme yöntemleri için genişletilmiş ve geliştirilmiş seçeneklerle kadınların hayatlarını kurtarmak ve iyileştirmektir. Konu hakkında daha detaylı bilgiye erişmek için Projeler ve Fonlar’a üye olabilirsiniz!

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK