Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Sağlıklı Bir Gelecek- 2020 Children’s Prize

186

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1989 yılında, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni kabul etti. 18 yaşına kadar her insanın çocuk sayılacağını belirten bu sözleşmede, çocuklara yönelik sağlık hizmetleriyle ilgili haklar da birçok farklı maddede ele alınmıştır. Sözleşme özellikle; bütün çocuklara gerekli tıbbi yardımın ve tıbbi bakımın temel sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine önem verilerek sağlanması gerektiğini söyler. Aynı zamanda sözleşme, kolayca bulunabilen teknikler kullanılarak besleyici yiyecekler, temiz içme suyu sağlanması yoluyla ve çevre kirliliğinin tehlike ve zararlarını göz önüne alarak, hastalıklara ve yetersiz beslenmeye karşı mücadele edilmesi gerektiğini savunur.

DSÖ ve Anne ve Çocuk Epidemiyolojisi Tahmin Grubu’nun tahminlerine göre; son yirmi yılda kaydedilen ilerlemeye rağmen, sadece 2018’de, 15 yaşın altındaki tahmini 6.2 milyon çocuk ve genç ergen, çoğunlukla önlenebilir nedenlerden dolayı hayatını kaybetti. Her gün yaklaşık 15.000 çocuğun aslında önlenebilecek nedenlerden dolayı ölmesi kabul edilemez bir gerçektir.

Özetleyecek olursak, çocukların sağlık hizmetlerine ulaşması ve yararlanması, sağlıklarının korunması ve geliştirilmesi bakımından, her türlü yasal alt yapı ve dayanak Çocuk Hakları Sözleşmesi ile “küresel” ve reddedilemeyecek şekilde kayıt altındadır. Çocuklar bizlerin geleceğidir ve onların sağlığını korumak da geleceğimizi bir adım öteye taşımak demektir.

Projeler ve Fonlar’da bulunan ‘2020 Children’s Prize’ ise beş yaşından küçük çocukların hayatlarını kurtarmaya odaklanmış, uygulanmaya hazır projelere destek sağlıyor.  Beş yaşın altındaki daha fazla çocuğun hayatta kalmasını ve gelişmesini sağlamak için, en etkili çözümleri bulmanın dünyanın dört bir yanından gelecek farklı fikirlerle olacağını savunuyor. Daha detaylı bilgi için; siz de Projeler ve Fonlar’a üye olun!

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK