Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Medya Okuryazarlığı

2.313

Günümüzde önemli bir kavram olan medya okuryazarlığı, kitle iletişim araçları yoluyla elde edinilen mesajları çözümleme, değerlendirme ve iletme yeteneğidir. Medya okuryazarlığı, izleyicinin medya iletilerini doğru anlaması, verilen mesajları değerlendirmesi ve doğrudan kabul etmemesi gibi temeller üzerine kuruludur. Aslında genel anlamıyla izleyici, medyanın yönetme fonksiyonu da olduğunun farkında olmalıdır. Günümüzde medya okuryazarlığı eğitimleri veriliyor ve hatta okullarda seçmeli ders olarak da okutuluyor. Bu eğitim medyayı doğru okuyan, çözümleyen, kitle iletişim araçlarından gelen iletilere eleştirel bakan bireyler yetiştirmeyi amaçlıyor.

Özellikle medyanın iletileri ve reklamları çocukların dikkatini çekmek için yapıldığından dolayı, bu eğitimi çocukların alması da büyük önem taşıyor. Çağımızda çocuklar, geçmişe göre medya araçlarını çok daha fazla kullanıyorlar ve bundan dolayıdır ki özellikle onların bu konuda bilgi sahibi olması gerekiyor.

Bilimsel araştırmalar, Türkiye’de televizyon izleme oranının günde ortalama 3-5 saat aralığında olduğunu gösteriyor. Yapılan bu araştırmalar, görsel, işitsel ve yazılı medya karşısında çocukların bilinçlendirilmesi anlayışını ortaya koymuştur. Medya ve iletişim araçları hepimiz için çok önemli ve faydalıdır. Ancak doğru mesajları almak, o mesajları yorumlayabilmek ve eleştirel bakabilmek de bir o kadar önemlidir.

Bu durumla beraber medyanın gelişimi, insanların buna adaptasyonu, bulut teknolojileri gibi konular da önem kazanıyor. PF’den medya sektörüyle ilgili proje hibelerine de ulaşabilir, bu sektörde ve hatta başka birçok sektörde yürütmeyi düşündüğünüz projelerinize hibe bulabilirsiniz. Projelervefonlar.com’u ziyaret etmeyi unutmayın!

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK