Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Kültür Turizmi ve Müzelerin Yükselişi

536

Kültür; tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan araçların bütünüdür. Bildiğimiz gibi farklı kültürlerin öğrenilmesi bakış açımızı genişletme konusunda da oldukça önemlidir. Örneğin; bir yeri en verimli anlamda kültürünü yaşayarak, örf ve adetlerini deneyimleyerek gezip görebilirsiniz. Bu sayede de o yer hakkında daha derin bilgiye sahip olabilirsiniz. Sonuçta yapılan her geleneğin, dikilen her anıtın oluşturulan her müzenin ayrı bir hikâyesi ve anlamı vardır.

Hal böyle olunca da tüm dünyada turizmin çok önemli bir alanı olan kültür turizmi giderek önem kazanıyor. Özellikle; gittiği ülkenin günlük yaşamını tanımaya arzulu, doğaya, çevreye, gidilen bölgenin kültürüne ve geleneklerine saygılı, öğrenmeye istekli kişiler kültür turizmini tercih ediyorlar. Kültür turizmi aynı zamanda çevreye, tarihsel ve kültürel mirasa karşı da daha duyarlıdır. Bu turizm alanının hedefi yalnızca turistler değildir. Aynı zamanda o ülkede yaşayan yerlileri de hedef kitle olarak seçmektedir. Başta bahsettiğimiz gibi kültürün ve tarihin iyi öğrenilmesi için bu tip yapıların, eserlerin, ören yerlerinin ziyaret edilmesi oldukça önemlidir.

Kültür turizmi, doğal ve tarihsel kültür varlıklarını, kültürel etkinlikleri ve güncel sanat eserlerini, kültür sanayilerinin sonuçlarını, bazı sosyo-ekonomik olguları turistik bir ürün biçiminde gezginlerin hizmetine sunan bir turizm anlayışıdır. Tüm doğal ve kültürel miras, arkeolojik, tarihsel kültür varlıkları, müzeler, ören yerleri, anıtsal yapılar, dinsel yapılar, kırsal ve kentsel sivil mimari örnekleri, saraylar, kaleler, mezarlar, türbeler, zanaatlar, etnografya, folklor, geleneksel ve güncel yaşam biçimleri, yemekler ve daha pek çok kültür ürünü bu tanımın içindedir.

Projeler ve Fonlar’da konu hakkında ‘Culture Beyond Borders – Facilitating Innovation and Research Cooperation between European Museums and Heritage Sites, Innovative Approaches to Urban and Regional Development through Cultural Tourism – Innovation Action, European Competence Centre for the Preservation and Conservation of Monuments and Site’ projeleri ve daha fazlası yayında! Detaylı bilgi ve başvuru koşulları için projelervefonlar.com’u ziyaret edin!

.

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK