Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

İnsan Hakları ve Koruyucuları

390

İnsan hakları, sadece insan olduğumuz için elde ettiğimiz temel hak ve özgürlüklere deniyor. Bu hak ve özgürlükler bireylerin cinsiyetine, etnik kökenine, rengine, diline, dinine veya herhangi bir başka statüye göre değişiklik göstermez. Herkes için eşittir. Fakat günümüzde hala bu hakları elinde olmayan milyonlarca insan var. Bu noktada onların haklarını savunan ve onlar için mücadele eden devletlerin ve aynı zamanda bireylerin olduğunu söylemeliyiz.

Bildiğimiz üzere, konuyla ilgili tarih boyunca yazıya dökülmüş birçok bildirge var. İlk ve en önemlisi ise Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1948’de çıkarılan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’dir; “Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar”.  Bu bildirge içinde bulunan otuz maddede; yaşam ve özgürlük hakkı, ifade özgürlüğü, adil yargılanma hakkı veya köleliğin ve işkencenin yasaklanması gibi sivil ve politik haklara değinilir. Ekonomik, sosyal ve kültürel hak olarak da çalışma hakkı, sağlıklı yaşama hakkı veya yeterli yaşama standardı (barınma, su, yemek, kıyafet) gibi haklardan bahseder.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne ek olarak son yıllarda devletler insan haklarını koruyan birçok uluslararası anlaşmalara imza atmıştır. – küresel boyutta Birleşmiş Milletler ile, yerel boyutta ise Afrika (Afrika Birliği Örgütü), Amerika (Amerikan Devletleri Örgütü), Asya (AESAN Güneydoğu Asya Uluslar Birliği) ve Avrupa’da (Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği). Bu belgelerin çoğu onları imzalayan ve onaylayan tüm devletler için bağlayıcı standartlar yaratıyor.

İnsan Hakları konusunda PF’de yayında ‘Third Human Rights Youth Challenge’, ‘Human Rights Advocates Program’, gibi birçok proje hibesi bulunuyor. Daha detaylı bilgiye web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK