Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

İklim Değişikliği ve Çevre Hibeleri

484

Avusturalya’nın doğu kıyılarındaki orman yangınları Eylül ayından beri devam ediyor. NASA uzmanları dumanların dünyanın çevresini en az bir kez dolanacağını söylüyor. Peki, bu yangınlar nasıl oluştu? İklim değişikliğinin nasıl bir etkisi oldu? Avustralya yaz aylarında yaşanan yangınlara alışkın olsa da bu yıl normalin üzerinde görülen sıcaklıklar ve kuraklık, yangınların şiddetinin artmasına neden oldu. Araştırmalar, kuru tarım alanları üzerinde şimşeklerin çakmasıyla yangınların başladığını ortaya koyuyor. Tarımsal alanların daha kuru bir hale gelmesi, otların daha kolay tutuşmasına ve yangınların daha kolay yayılmasına neden oluyor. Otları tutuşturan yangınlar, gök gürültülü fırtınalar oluşturarak şimşekleri meydana getiriyor. Bu da yangın sayısında artışa sebep oluyor.

Avusturalya’daki şiddetli yangınlar sonucu, şu ana kadar 30 a yakın kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kasaba boşaltıldı, milyonlarca hayvan öldü. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Avustralya, yaptığı en son açıklamada 1,25 milyar hayvanın hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini belirtti. Reuters haber ajansının verilerine göre yangınlarda şimdiye kadar 10,3 milyon hektar alan yok oldu. Yaklaşık 2 bin ev küle döndü.

Yangınların bu kadar büyümesi ve kontrol altına alınamamasında yazların daha sıcak ve kuru geçmesinin etkisi var. Bilim dünyası uzun zamandır iklim değişikliğinin şiddetlenmeye başlamasıyla Avustralya’da daha uzun, sıcak ve kuru yazların yaşanacağı uyarısında bulunuyordu. Aynı zamanda iklim değişikliğinin, yangınların daha sık ve daha şiddetli görülmesine neden olacağını belirtiyorlardı.

Tüm bu olaylar gerçekleşirken, iklim değişikliği faktörü ile yüz yüze geliyoruz ve etkilerini çok acı bir şekilde görüyoruz. Günümüzde belki de en çok önemsememiz gereken bu konu için birçok kurum fon desteği sağlıyor. Bu olumsuz etkilerin önüne geçmek için çeşitli projeler gerçekleştiriliyor. Projeler ve Fonlar’ın filtreleme özelliğinden yararlanarak çevre konusundaki hibe desteklerine kolaylıkla erişebilirsiniz.

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK