Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Girişimcilik Ruhu ve Hibeler

218

Girişimcilik Ruhu ve Hibeler:

Son zamanların en çok konuşulan konusu girişimciliğe farklı markaların farklı tanımlarıyla göz atalım. Örneğin Apple girişimciliği; eski kuralları çağdaş yeniliklerle yorumlayan ve aksiyona geçiren beceri olarak tanımlar. Microsoft; fayda ve prestij odaklı tüm eylemlerin kesiştiği nokta olarak ifade eder. Google ise; geçmişi gelecekle birleştiren ve şimdiyi yaratan yetenek olarak tanımlar. Tüm tanımların ortak noktasına baktığımızda hepsinde başarma tutkusu, yaratıcılık ve kararlılığı görürüz.

Teknolojinin gelişimi ve yeni dünya insanlarının beklentileri göz önüne alındığında girişimciliğin neden bu kadar gözde bir konu olduğunu anlayabiliyoruz. Yeni dünya insanları olarak işten beklentimiz para kazanmanın dışında aynı zamanda kendini gerçekleştirme ve başarıya kararlılıkla ulaşma isteklerini de kapsıyor. Hal böyle olunca da insanlar günümüz sorunlarına buldukları inovatif çözüm önerileri ile bazen de kendi stillerini yansıtan markalar kurarak hem insanlık için değer yaratıyorlar hem de kendilerini işi yönetme heyecanı ve tutkusu ile tatmin ediyorlar. Tabii bunun sonucunda başarılı bir girişimin nakit olarak da çok büyük getirileri olduğunu söylemeden geçemeyiz. Örneğin çok da eski olmayan Yemeksepeti girişimi, insanların işlerini kolaylaştıran, temel bir sorunu çözmeye yönelik oldukça başarılı bir girişimdir. Başlangıçta bu başarıya ulaşabileceğini belki de kurucuları bile ön görememişlerdir.

Kısaca özetlemek gerekirse, girişimci olan kişi hem para kazanır hem de ekonomik bir değer üretir. Başka kişilere de istihdam sağlar. Yetenek, birikim ve cesaret özelliklerinin birleşimi girişimciyi meydana getirir.

Girişimcilik konusunda hala çok sayıda proje ve hibe bulunuyor. PF’den bu konudaki hibelere göz atabilirsiniz!

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK