Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Enerji Yoksulluğunu Azaltmaya Yönelik Destekler

183

Dünyada yaşayan tüm insanların gıda, barınma, sağlık gibi temel ihtiyaçları vardır. Enerji de temel ihtiyaçlar arasında önemli bir yere sahiptir çünkü enerjiye ulaşamayan herhangi bir kimse bahsedilen temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelebilir. Enerji yoksulluğu “insanlığın modern enerji hizmetlerine yeterli ya da hiç erişiminin olmamasıdır”. Diğer bir tanıma göre ise “enerjiye ulaşım sağlandığı halde enerji kaynaklarından yeteri kadar faydalanamamasıdır.”

Avrupalı hane halkı artan gelir payını enerjiye harcamakta ve bu da daha yüksek enerji yoksulluğu oranlarına yol açmaktadır. Aynı zamanda yaşam koşullarını ve sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Son tahminler 50 milyondan fazla Avrupalının enerji yoksulluğundan etkilendiğini göstermektedir. Sorun, enerji açısından yoksul hanelerin nasıl tanımlanacağı konusunda yeterli bilgi eksikliği nedeniyle daha da artmaktadır. Bu bağlamda, yerel ve ulusal otoritelerin rolü, ilgili ağlar ve girişimler ve destek planlarının mevcudiyeti önlemlerin sürdürülebilirliğini ve daha büyük ölçekte alınmasını sağlamak için önemlidir.

‘Mitigating Household Energy Poverty’ projesi bu konuda gereken desteğin sağlanması ve önlemlerin alınması konusunda öne çıkıyor. Bu projenin detaylarına, başvuru koşulları ve gerekli diğer bilgilere projelervefonlar.com’a üyelik gerçekleştirerek erişebilirsiniz. Daha fazla fırsat için takipte kalın!

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK