Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Enerji Tasarrufu Her Yerde!

1.390

Enerji Tasarrufu Her Yerde!

2020 yılına kadar Binalarda Enerji Performansı Direktifine göre bütün yeni binaların yaklaşık sıfır enerji sınıfına girmesi gerektiğini biliyor muydunuz?

Enerji kaynaklarının hızla tükenmesini engellemek amacıyla her alanda tasarruf yapma çabaları devam ediyor. İklim değişikliğini de göz önüne aldığımızda, dünyamızı korumak için enerjimizi olabildiğince etkili ve tasarruflu kullanmamız gerekiyor.

Binalarda İklim koşullarına, mimari tasarıma ve yalıtım standartlarına bağlı olarak ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma, CO₂ salınımı ve sıcak su alanlarında iyileştirme çalışmaları sayesinde enerji, etkili ve tasarruflu kullanılmış oluyor. Bunların dışında binalarda aydınlatma ihtiyacını en az tüketimle karşılamak için de binanın güneşi gün boyu görme süresi ve açısına dikkat edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda tasarruflu aydınlatma sistemleri seçilmesi de büyük önem taşıyor. Mimari tasarımının enerji verimliliği standartlarına uygunluğu da test edilmesi gereken konulardan birisi.

Türkiye’de 2023 yılında; en az 10.000.000 konut ile birlikte ticari ve hizmet binalarının tamamında, belirlenmiş standartları sağlayan ısı yalıtımı ve enerji verimli sistemlerin bulunması hedeflenmektedir.

Görüldüğü üzere enerji tasarrufu her yerde karşımıza çıkıyor. ‘Towards Highly Energy Efficient and Decarbonised Buildings’ proje hibesine ve konuyla ilgili daha fazla hibeye PF’den ulaşabilirsiniz.

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK