Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

E-Ticaretin Geçmişi ve Geleceği

838

İnternet ortamında insanların elektronik sistemler üzerinden gerçek ya da sanal ürünleri para karşılığında satın alması işlemine E-Ticaret diyoruz. Kısaca yapılan ticaretin elektronik ortam kullanarak gerçekleşmesi diyebiliriz. Hemen hemen her ürün ya da hizmet e-ticaret yoluyla satılabilir. Bu yol ile şirketlerin internet üzerinden müşterilerine ulaşabileceği 7/24 açık online bir şubesi olmuş olur. Elektronik ortamda alışveriş süreci hızlı gerçekleştiğinden, zamandan da tasarruf sağlanır. Şirketler açısından maliyeti de daha düşüktür ve bu sayede daha çok kar sağlanabilmektedir.  E-ticaretin geleceğini belirleyen en önemli etken ise mobil e-ticarettir. Araştırmalara göre alışverişlerin bilgisayarlardan çok akıllı telefonlar üzerinden yapıldığı saptanmıştır.

The Guardian gazetesinin haberine göre 1970’lerde Stanford Üniversitesi’ndeki öğrenciler, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) okuyan diğer öğrencilere, Arpanet hesapları ve okulun yapay zekâ laboratuvarını kullanarak satış yapmışlar. Teknik olarak bir ağ kullanılarak yapılan ilk alışveriş bu sayılıyor. Ancak e-ticareti kullanan ilk şirket 1944 yılında insanlara internet üzerinden pizza satan Pizza Hut olmuştur.

Türkiye’de ise e-ticaret hızla büyüyen alanlardan birisi. Harcamaların 20’de 1’i online ağ ile yapılıyor. 2018 sonunda elde edilen verilere göre e-ticaret pazarı, yüzde 42’lik bir büyüme sağlamış ve 59.9 milyar liralık hacme ulaşmış durumda. Seyahat ve uçak bileti kategorisi ise en hızlı büyüyen alan durumunda. 2019 yılında da büyümenin devam ettiğini söyleyebiliriz.

PF’ de bu konu hakkında birçok proje bulunuyor. Daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın!

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK