Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

COVID-19 ve Toplum: Salgının Sosyal, Beşeri ve Ekonomik Etkileri

332

Türkiye olarak Korona virüs ile mücadelenin 2. Ayına girmek üzereyiz. Bu süreç boyunca yaşadıklarımız hayat akışımızı oldukça farklı bir yöne soktu. COVID-19 yalnızca sağlık alanında değil, ekonomik, sosyolojik, psikolojik vb. etkilere de sebep olmaktadır. Örneğin, OECD çalışmalarına göre dünya ekonomisinin 2020 yılında en az %2,4 daralacağı öngörülmektedir[1]. UNCTAD verilerine göre, 2020 sonuna kadar küresel çapta doğrudan yabancı sermaye yatırım akışının %30-40 oranında düşmesi beklenmektedir[2]. ILO ise 2020 itibarıyla küresel çapta 5-25 milyon kişinin söz konusu salgın nedeniyle işsiz kalacağını öngörmektedir[3]. UNESCO verilerine göre dünya çapında 1,5 milyar öğrenci fiilen okuldan uzak durumdadır[4].

Böylesine küresel bir salgının, toplumsal hayatı derinden etkileyerek özellikle kurumsal, ekonomik ve çevresel alanda çok önemli değişimlere yol açacağını söylemek mümkündür. Salgına yönelik, aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ederken bu konunun beşeri bilimler açısından ele alınarak çözümlenmesi ihtiyacı duyulmaktadır.

Bundan dolayı TUBITAK, bu salgının mevcut ve gelecekteki etkilerinin sosyal ve beşeri bilimler perspektifinden araştırılmasına ve süreçlerin daha etkin yönetilmesi ve kaynakların daha etkin planlamasına yönelik özel bir çağrıya çıkıyor. Bu çağrının amacı; COVID-19 küresel salgınının mevcut ve öngörülen sorun ve etkilerinin sosyal ve beşeri bilimler perspektifinden incelenmesi, araştırılması ve çözüm önerilerinin geliştirilmesidir.

Türkiye’nin ilk ve en detaylı hibe arama motoru olan Projeler ve Fonlar’da gündeme yönelik birçok hibe bulunuyor. Siz de Projeler ve Fonlar’a üye olarak hibe fırsatlarından haberdar olabilirsiniz! Üstelik dünyadaki tüm hibelere 15 gün erişim ücretsiz!

Detaylı bilgi için: https://uyelik.projelervefonlar.com/#!/uyelik

 

[1] “OECD Interim Economic Assessment Coronavirus: The world economy at risk”, OECD, Mart 2020

[2] “Investment Trends Monitor”, UNCTAD, 26 Mart 2020

[3] ILO Monitor 2nd edition: COVID-19 and the world of work Updated estimates and analysis”, ILO, Nisan 2020

[4] “UNESCO Press Release, “1.37 billion students now home as COVID-19 school closures expand, ministers scale up multimedia approaches to ensure learning continuity”, https://en.unesco.org/covid19/educationresponse

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK