Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Bilimde Kadınlara Destek

239
Bilimde Kadınlara Destek

İstatistikler gösteriyor ki günümüzde bilim insanlarının sadece %30’u kadın ve bilim alanında Nobel Ödülleri’nin yalnızca %3’ü kadınlara veriliyor.

Ayrıca dünya genelinde her 3 araştırmacıdan biri kadın ve bilimsel yüksek akademik pozisyonların sadece %11’inde kadınlar bulunuyor. Son 10 yılda bilimsel araştırmalarda kadınların oranı ise sadece %12 artmış durumda.

Hepimizin bildiği üzere eskiden daha yaygın kullanımı olan ‘bilim adamı’ söylemi de günümüzde artık bilim insanı olarak kullanılmaya başlandı çünkü herkesin farkında olduğu bir konu var ki bu da tıpkı tarih boyunca olduğu gibi günümüz kadınlarının da bilime katkı sağlıyor oluşu. Her ne kadar istatistik veriler bu konuda kadınların yoğunlukta olmadığını söylese de bizler gerekli desteklerin verilmesiyle onların kendilerini bir adım daha öne götürebileceklerini biliyoruz.

Bilime katkıda bulunan kadınların çoğu eşlerinin, erkek kardeşlerinin gölgesinde kalmıştır ve onlardan erkekler kadar bahsetmemişizdir. Fakat çok büyük katkılarda bulunduklarını unutmamamız gerekir. Araştırmalara göre bu konudaki en büyük ön yargı ise kadınların erkekler kadar soyut düşünemeyeceğidir. Günümüzde birçok kadının bilimsel projelere önemli katkılar sunduğunu ve bu konuda teşvik amaçlı pek çok proje yürütüldüğünü de söylemeden geçemeyiz.

Siz de bilimde kadınlar da vardır diyorsanız PF’de bulunan ‘Breaking Systemic Barriers to Women’s Participation in Science’ hibesine göz atmalısınız!

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK