Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

124

Bilindiği üzere yetersiz ve sağlıksız beslenme hastalıklara yakalanma riskini arttırıyor ve vücudumuzu virüslere açık hale getiriyor. Özellikle şu dönemde tüm ülkelerin mücadele ettiği ‘Covid-19’ bağışıklık sistemi düşük olanları seçiyor.       Almamız gereken vitaminler ve bunları nasıl edinebileceğimiz hakkında var olan bilgi eksikliği, insanları sağlıksız yiyecekler tüketmeye itiyor.

Güçlü bir bağışıklık sitemi için gerekli vitaminler nelerdir?

Özellikle B2, A, B6, C, Folik Asit ve Demir eksikliği virüs ve bakterilere karşı olan savunma sistemimizi olumsuz yönde etkiliyor.

B2 Vitamini: Bakteriyel enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırır. Peynir, badem, yumurta, sığır veya kuzu eti, mantar ve susam B2 vitamini kaynağıdır.

A Vitamini: A vitamini eksikliğinin bağışıklık sistemini zayıflattığı ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini artırdığı bilinmektedir. Eksikliği olan kişiler özellikle viral enfeksiyonlara daha kolay yakalanır. Ispanak, havuç, karalahana, keçi ve inek sütü, yumurta, balıklar, yoğurt iyi birer A vitamini kaynağıdır.

B6 Vitamini: B6 vitamini eksikliği bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olur. Esmer pirinç, toz acı biber, çam fıstığı, tarhun otu, sarımsak, adaçayı B6 içeren besinlerdir.

C Vitamini: Antiviral ve anti bakteriyel etkisinin yanı sıra bağışıklığı artırır ve güçlendirir. Turunçgiller, yeşilbiber, maydanoz, kiraz, kavun önemli kaynaklarıdır.

Folik asit –B12 vitamini: Eksikliği, savaşçı hücre sayısının ve enfeksiyona neden olan organizmalarla savaşma yeteneğinin azalmasına neden olur. Özellikle ıspanak olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller önemli kaynaklarıdır. B12 kırmızı et, balık, yumurta, tavuk, süt ve süt ürünlerinde de bulunur.

Demir: Eksikliği lenf bezlerinin yapısının bozulması, savaşçı hücrelerin işlevinin azalması gibi bağışıklık sisteminde önemli bozukluklara neden olur. Kırmızı et ve yumurtada hayvansal demir; kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bitkisel kaynaklı demir bulunur.

Sağlık konusunda tüm dünya için yapılmakta olan iyileştirmeler ve projeler var. Özellikle Projeler ve Fonlar’ın filtreleme seçeneğini kullanarak sağlık alanında açıkta bulunan proje hibelerine ulaşabilirsiniz. Projeler ve Fonlar olarak herkese sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK