Projeler ve Fonlar
Türkiye'nin İlk ve En Detaylı Hibe Arama Motoru

Artan Hava Trafiği ve Destekler

61

Türkiye hava sahasında geçtiğimiz 7 aylık dönemde 272 bin 557’si transit üst geçiş olmak üzere 1 milyon 148 bin 426 uçuş gerçekleşti, bir diğer ifadeyle ülkeden her 20 saniyede bir uçak geçti. Hal böyle olunca, günümüzde hava trafiği düzenlemeleri, uçuş analizleri ve bilgi paylaşımı çok büyük önem taşıyor.

Bu konuda iyileştirmeler yapmak üzere ‘Integrated Trajectory Management’ projesi başvurularını bekliyor! Proje, sınır ötesi ortamlarda uçakların serbest yönlendirme işlemleri, gelişmiş hava trafiği tahmini, veri hizmeti sağlama ve hava-toprak, toprak-toprak bağlantısı gibi konuları iyileştirmeyi içermektedir.

Artan hava trafiği ve gelecekteki hava sahası taleplerini ele almak için, kontrolörlerin ve pilotların uçuşlarla ilgili aynı bilgileri paylaşması, olası çatışmaların tespit ve analiz edilmesine, çözülmesine yardımcı olan otomatik araçlar kullanması, bilgi eksikliklerinden kaynaklanan kazaları önlemektedir. Aynı zamanda doğru iletişim kurmaya yardımcı olmaktadır.

Tüm birimler arasında sürekli güncel ve tutarlı yörünge bilgisi alışverişi yoluyla, taktik planlama ve karmaşıklık yönetiminden varış yönetimine kadar daha güvenli operasyonlar gerçekleşecektir.

Integrated Trajectory Management projesinin başvuru koşulları hakkında detaylı bilgiye Projeler ve Fonlar’ dan ulaşabilirsiniz.

Projeler ve Fonlar deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanır. OK